Zwróć na to uwagę, jeśli zakładasz konto bankowe

Dodano: 14.03.2018

Konto bankowe powinno spełniać nasze indywidualne potrzeby i nie ulega to żadnej wątpliwości. Banki oferują nam tak dużo tego rodzaju produktów, że rzeczywiście nieraz potencjalni klienci mają spory kłopot, by wybrać rachunek, z którego będą całkowicie zadowoleni. Sprawdź, na jakie czynniki zwrócić uwagę, aby korzystać z niego w pełni.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Sprawdź, czy bank, który wybrałeś, objęty jest Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie całkowitą ochronę zgromadzonych na koncie pieniędzy. To ważne w przypadku, kiedy bank traci swoją wypłacalność, na przykład w sytuacji, w której ogłasza upadłość. Masz pewność, że lokowane na koncie pieniądze zostaną Ci zwrócone.

Konto za 0 złotych

Chcemy, by konto było darmowe. Zwracajmy jednak uwagę na dodatkowe opłaty. Może okazać się, że konto dla młodzieży rzeczywiście założyć bezpłatnie, ale będziesz płacić za jego prowadzenie. Możesz też korzystać z bezpłatnych bankomatów, ale już stałe polecenia zapłaty będą Cię kosztować. Niestety konto za 0 złotych nie zawsze oznacza, że bez limitów będziesz z niego korzystać całkowicie za darmo.

Ograniczenia, jakie stawiają banki

Nie łap się na chwyty reklamowe albo zapewnienia znajomych. Sprawdzaj rankingi, a najlepiej czytaj regulaminy i umowy dotyczące każdej oferty. Konto dla młodzieży czy jakikolwiek inny rachunek może być obarczony pewnymi ograniczeniami.

Bank rzeczywiście może je zakładać i prowadzić w pełni bezpłatnie, ale tylko wtedy, gdy jego właściciel spełni szereg warunków. Ograniczeniem może być wysokość miesięcznych wpływów albo określona liczba wykonanych w danym miesiącu płatności przy wykorzystaniu karty płatniczej.

Rezygnacja z umowy

Nawet jeśli warunki umowy są dla Ciebie satysfakcjonujące i rzeczywiście bank oferuje Ci konto dla młodzieży zgodne z Twoimi potrzebami, to dokładnie czytaj całą umowę. Zwróć uwagę na punkt, w której wyjaśniane są możliwości rozwiązania współpracy z instytucją bankową.

Nierzadko banki wprowadzają zapis, zgodnie z którym klient zobowiązuje się do utrzymania i aktywnego korzystania z konta przez pewien czas. Pamiętaj, że bez żadnych konsekwencji możesz rozwiązać umowę z bankiem przed upływem 14 dni od jej podpisania albo potwierdzenia swoich danych. Nie musisz wtedy podawać przyczyny takiego czynu, a bank ma obowiązek uszanować Twoją decyzję.

Podpisuj umowę, którą rozumiesz!

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się podpisać umowę, której nawet nie czytałeś. Banki liczą na to, że i tym razem będzie podobnie. Koniec z tym, od teraz zawsze dokładnie czytaj umowę, a w szczególności zapisy drukowane małą czcionką. Takie z reguły zawierają najmniej korzystne zobowiązania.

Jeśli nie rozumiesz poszczególnych zapisów, jakie zostały zawarte w umowie, poproś o ich wytłumaczenie. Dokumenty podpisuj dopiero wtedy, gdy całość będzie dla Ciebie jasna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *