Gdzie znaleźć lepszy kurs euro niż w banku?

Dodano: 11.05.2018

Spłacasz kredyt w banku, regulując comiesięczne raty w walucie europejskiej? Spoglądasz z niedowierzaniem, jak ich wysokość z każdym miesiącem wzrasta? Pora zatem wreszcie coś z tym zrobić! W 2011 roku weszła w życie ustawa antyspreadowa, która zapewnia kredytobiorcom swobodę w zakresie wymiany waluty. Wcale nie musisz dokonywać tego w tym samym banku, w którym zawarłeś umowę kredytową. Możesz zmniejszyć spread nawet do 0 zł. Wystarczy, że zaczniesz wymieniać walutę przez Internet.

Dlaczego moje raty rosną?

Dzieje się tak z powodu wahań średnich kursów walut na rynku światowym. Narodowy Bank Polski publikuje z kolei stawki, które wpływają na warunki oferowane przez wszystkie banki. Jednocześnie instytucje te zwiększają spread (różnicę kursu sprzedaży względem kursy wymiany) o własną prowizję. Jeśli bank chce maksymalizować swoje zyski, wtedy rozbieżność kursowa może nawet przekroczyć pułap 10%. A niczego nieświadomi klienci dają się na to nabierać…

Nie płać spreadu dzięki internetowym giełdom walutowym

A co byś powiedział na to, gdybyś mógł wymieniać walutę po dokładnie takim kursie, jaki sobie zaplanujesz? To wcale nie naiwne marzenia. Jest to możliwe, jeśli odważysz się przeciwstawić swojemu bankowi. Masz możliwość zawierania transakcji bezpośrednio z innymi osobami, takimi jak Ty – które chcą sprzedać lub kupić walutę. Bez kosztownego pośrednictwa banku czy tradycyjnego kantoru. Wystarczy, że posiadasz konto walutowe, po czym zarejestrujesz się w serwisie internetowym służącym do wymiany walut i zasilisz swój wirtualny portfel. Społecznościowe platformy walutowe nie zarabiają na spreadzie, lecz jedynie na drobnej prowizji. Dla zobrazowania, w największym obecnie tego typu serwisie – Walutomat.pl – mieści się ona w przedziale 0,06%-0,2%. Nawet po jej uwzględnieniu, możesz oszczędzić 8% na każdej racie kredytu.

Poluj na najlepsze okazje i nie przepłacaj

Internetowe giełdy walutowe ułatwiają swoim klientom wybór najkorzystniejszej oferty. Chociażby na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/ znajdziesz najlepsze w danym momencie kursy, proponowane przez pozostałych użytkowników platformy. Zmieniają się one w trybie rzeczywistym, dlatego zawsze jesteś na bieżąco. Kto jednak powiedział, że musisz się śpieszyć? Jeśli chcesz jeszcze więcej zaoszczędzić, wtedy możesz poczekać lub złożyć własną propozycję.

Dla lepszego uświadomienia sobie finansowych korzyści, zerknij na wykres notowań kursów. Masz możliwość wyboru jednego spośród 9 wariantów wyświetlania danych – od 1 godziny do całego okresu istnienia serwisu (czyli od końca 2009 roku). Warto także nanieść na wykres linię obrazującą średnie stawki na rynku Forex. Dzięki temu już nie będziesz miał wątpliwości, że to się po prostu opłaca.

Podsumowanie

Nie musisz spłacać kredytu niemal do końca swojego życia. Zdołasz szybciej uregulować należności względem banku, jeżeli zaczniesz oszczędzać na walucie. Najtaniej wymienisz euro korzystając z internetowej platformy walutowej. Nie zapłacisz wtedy jakiegokolwiek spreadu, będziesz zwolniony z kosztów przelewów, a transakcje wymiany zawrzesz po takich kursach, jakie sam zaakceptujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *