Wynagrodzenie pracowników produkcji

Dodano: 29.11.2018

Najbardziej pożądani pracownicy na rynku? Pierwsza myśl to sektor IT i wiecznie niezaspokojona potrzeba na kolejnych programistów. To jednak nie jest jedyna grupa poszukiwana przez pracodawców. Również pracownicy produkcyjni, czyli tzw. blue collar workers należą do tego ekskluzywnego grona. Z czego to wynika? Wraz z rozwojem sektora produkcji, nowymi inwestycjami w strefach ekonomicznych i rozwojem firm już działających w Polsce, wzrosło również zapotrzebowanie na tę grupę zawodową. Szczególnie pożądani są operatorzy wózków widłowych, maszyn produkcyjnych czy też fachowcy w dziedzinie utrzymania ruchu, tacy jak elektrycy i mechanicy.

Co motywuje pracowników produkcji?

Jakie czynniki mają wpływ na motywację pracowników? Teorii, jak i badań z tego obszaru jest wiele. Niektórzy wskazują, że najważniejszą rzeczą jest rozwój i ciekawe zadania, inni wskazują na wagę wynagrodzeń i benefitów. Jak kwestia motywacji wygląda jednak w branży produkcyjnej? Temat ten porusza Agnieszka Winkiel z firmy manaHR:

Wśród polskich pracodawców popularne jest przekonanie, że pracowników fizycznych motywują głównie czynniki finansowe.

Z tego powodu wiele firm właśnie do nich przywiązuje dużą wagę.

Firma manaHR zajmuje się wsparciem przedsiębiorstw w zarządzaniu wynagrodzeniami – np. przeprowadzaniem wartościowania stanowisk i doborem odpowiedniego przedziału płac. W związku z tym wiele przedsiębiorstw zatrudniających blue collar workers zwraca się do firmy manaHR z prośbą o pomoc w skonstruowaniu dobrego systemu wynagrodzeń. Agnieszka Winkiel przyznaje:

Klienci często zwracają się do nas z pytaniem o pomoc w zarządzaniu zmiennymi elementami wynagrodzenia. Po bliższym zapoznaniu się z tematem zazwyczaj okazuje się, że problem leży gdzie indziej. Dlatego w pierwszej kolejności radzimy, by przyjrzeć się wynagrodzeniom zasadniczym. To one są kluczem do klarownego systemu wynagradzania. Jak pokazują nasze dane, w przypadku pracowników fizycznych stanowią one lwią część wynagrodzenia (aż 83% wynagrodzenia całkowitego).

Biorąc pod uwagę słowa Agnieszki Winkiel, możemy śmiało powiedzieć, że w przypadku konstruowania dobrego systemu płac dla pracowników produkcji, w pierwszej kolejności trzeba skupić się na doborze odpowiednich widełek wynagrodzenia zasadniczego.

Terminy stosowane w obszarze wynagrodzeń

Temat wynagrodzeń jest trudnym zagadnieniem. Często ciężko jest nam nawet zrozumieć podstawowe terminy, którymi operuje się w tym obszarze. Nim przejdziemy więc do omówienia konkretów związanych z płacą blue collar workers, wyjaśnijmy terminy, którymi będziemy się posługiwać.

  • Wynagrodzenie zasadnicze – wysokość pensji, która jest wpisana na umowie o pracę. Pracownik co miesiąc otrzymuje taką samą kwotę, jeśli przepracował cały miesiąc. W przypadku, gdy zatrudniony był w danym miesiącu na L4 albo na urlopie, wówczas kwota może być inna.
  • Dodatki stałe – wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje za pełnione funkcje, warunki pracy lub wykonywanie określonych czynności. Dodatki nie są uzależnione od wyników pracy. Np. dodatek za pracę zmianową, dodatek stażowy.
  • Dodatki zmienne – związane z wynikami pracy i efektywnością pracowników.
  • Miesięczna płaca podstawowa –  zasadnicze wynagrodzenie oraz dodatki stałe.
  • Miesięczna płaca całkowita – płaca zasadnicze wraz z dodatkami stałymi i dodatkami zmiennymi.

Struktura wynagrodzeń pracowników produkcji

Wyjaśniliśmy pojęcia czas więc przejść do konkretnych wartości. Jak wygląda struktura wynagrodzeń na stanowiskach produkcyjnych? Wynagrodzenie zasadnicze wynosi 83% całości wynagrodzenia. Dodatki stałe to 6%, natomiast dodatki zmienne stanowią 11%. Warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy: pierwszą jest fakt, że dodatki do zasadniczego wynagrodzenia to jedynie 17% całości. Drugą ciekawą rzeczą jest mała różnica w strukturze płacy pracowników fizycznych i umysłowych. Z tych danych wynika, że zmienna cześć wcale nie jest tak motywująca, jak sądzą pracodawcy. Dane te potwierdzają wcześniejsze słowa Agnieszki Winkiel. Patrząc na sporządzone przez manaHR wyniki na podstawie przeprowadzonych przez nich badań, można wysnuć wniosek, że firmy powinny skupić się bardziej na sprawiedliwej i poukładanej w organizacji płacy zasadniczej, niż na konstruowaniu rozbudowanych systemów dodatków.

źródło: manaHR

Wynagrodzenia na wybranych stanowiskach produkcyjnych

Na największe średnie miesięczne wynagrodzenie zasadnicze wśród analizowanych przez manaHR stanowisk, liczyć mogą elektromonterzy (tuż za nimi są spawacze i ślusarze). Najmniejsza płaca czeka na operatorów produkcji. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku średniej miesięcznej płacy podstawowej. W przypadku średniej miesięcznej płacy całkowitej czołówka się nie zmienia, jednak najniżej wynagradzaną grupą zawodową stają się monterzy. Jest to o tyle ciekawa sytuacja, gdyż w przypadku średniej miesięcznej płacy podstawowej, różnica pomiędzy monterami i operatorami produkcji wynosiła 150 PLN brutto na korzyść tych pierwszych. Przegonienie ich w wynagrodzeniu całkowitym wynika z największego udziału procentowego dodatków płacowych u operatorów produkcji – jest to aż 19%. Najniższe dodatki czekają na ślusarzy i monterów.

PLN brutto, źródło: manaHR

Płaca pracowników produkcyjnych w praktyce

Jak mogliśmy zauważyć w podanych danych, część zmienna wynagrodzenia nie stanowi dużej części płacy całkowitej. Agnieszka Winkiel z manaHR o tym temacie mówi jednak:

Istnieją firmy, w których część zmienna stanowi większy procent płacy całkowitej niż średnia dla firm biorących udział w naszym badaniu. Taka konstrukcja może sprzyjać motywowaniu pracowników do efektywnej pracy i pozwalać zachować firmie elastyczność finansową, natomiast ma też swoje minusy. Przede wszystkim trudno jest znaleźć kandydatów do pracy – dla nich liczy się przede wszystkim gwarantowane wynagrodzenie zasadnicze – nie znając firmy nie wiedzą, jak bardzo pewny jest element zmienny. Dodatkowo już zatrudnione osoby często porównują swoje wynagrodzenie zasadnicze do tego, co oferują im inne firmy, zapominając o dodatkowych elementach płacy, co wypada na niekorzyść aktualnego pracodawcy.

Czy warto w takim razie przywiązywać uwagę do dodatków płacowych? Z pewnością stanowić mogą one motywator do pracy, jednak nie powinny być kwestią kluczową. Firmy powinny się w pierwszej kolejności skupić na ustaleniu sprawiedliwych oraz satysfakcjonujących dla pracowników produkcyjnych wynagrodzeniach zasadniczych. W tym działaniu leży klucz do zadowolenia zatrudnionych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *