Kiedy warto jest skorzystać z porady prawnej?

Dodano: 03.04.2019

W życiu jest wiele różnorodnych sytuacji, kiedy niezbędna jest pomoc prawnika. Przeciętny człowiek zazwyczaj nie orientuje w różnorodnych zagwozdkach prawnych – mimo tego, że ustawy i rozporządzenia są powszechnie dostępne w kodeksach czy w internecie to bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia dość trudno je odpowiednio zinterpretować.

W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc prawnika, który dokładnie nakreśli sprawę oraz wyjaśni w jaki sposób najlepiej ją rozwikłać oraz rozwiązać. Porady prawne świadczy między innymi kancelaria radcowska której zatrudnienie znajdują radcy prawni. Pomocy można także szukać w takim miejscu jak kancelaria adwokacka, która również specjalizuje się w prawie wchodzącym w skład różnych działów. W wielu miejscach można uzyskać tak zwane darmowe porady prawne lub bezpłatną konsultację wstępną.

Pomocy prawnej można szukać w różnych sprawach. W większości przypadków dotyczą one między innymi prawa rodzinnego, prawa karnego lub prawa cywilnego. Wśród najczęstszych spraw z którymi zgłaszają się klienci do kancelarii świadczących usługi prawne należą między innymi sprawy o przyznanie opieki nad dziećmi (lub jej ograniczeniem), sprawy o alimenty czy sprawy rozwodowe. Bez wątpienia są to sprawy trudne, które niejednokrotnie wymagają wsparcia i pomocy ze strony osoby doświadczonej i obeznanej w polskim prawie. W skład porad udzielanych przez większość prawników wchodzi również obsługa prawna nieruchomości (na przykład kwestii związanych z najmem, dzierżawą czy sprzedażą mieszkań i innych budynków). Prawnicy oprócz wyjaśnienia podstaw prawnych stosownych do określonego problemu, pomagają również w stworzeniu określonych pism i wniosków (np. skierowanych przez petenta do sądu czy innych organów).

Nie warto obawiać się uzyskania pomocy od specjalistów, ponieważ często jest to jedyna droga do pozytywnego (dla klienta) zakończenia danej sprawy. Każdy prawnik podejmując się sprawy danej osoby stara się jak najlepiej pomóc oraz zaprezentować stanowisko klienta w korzystnym świetle. Prawnicy (adwokaci, radcy prawni itd.) w swojej pracy kierują się etyką zawodową oraz tzw. dobrem najwyższym, które zapewnia klientowi poufność oraz tajemnicę zawodową (oczywiście jeśli nie naruszył on prawa).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *