Walczysz od odszkodowanie? Poznaj 5 najważniejszych zasad

Dodano: 07.02.2019

Wypadek komunikacyjny, wypadek w pracy, uszkodzenie mienia, np. mieszkania, błąd w sztuce lekarskiej, naruszenie dóbr osobistych, odwołanie lub opóźnienie lotu to sytuacje, na które narażony jest każdy z nas. Konsekwencje tego typu zdarzeń dotykają różnych płaszczyzn naszego życia – od tych najpoważniejszych, czyli pogorszenia zdrowia (i wszelkich związanych z tym negatywnych doświadczeń), przez wielorakie, często poważne obciążenia finansowe, po wymuszoną rezygnację z (dużych lub małych) planów.

Na szczęście w większości tych sytuacji objęci jesteśmy ochroną ubezpieczeniową i mamy prawo ubiegać się o świadczenia, które zrekompensują poniesioną przez nas stratę finansową i będą stanowiły zadośćuczynienie za ból i cierpienie psychiczne. Praktyka pokazuje jednak, że uzyskanie satysfakcjonującego odszkodowania od zakładu ubezpieczeniowego lub bezpośrednio od sprawcy zdarzenia może przerodzić się w długą i skomplikowaną batalię.

Chociaż każda z wymienionych spraw posiada odrębny charakter – wymaga znajomości różnych przepisów prawa i specyfiki funkcjonowania poszczególnych instytucji, np. zakładów opieki zdrowotnej – przygotowaliśmy krótką listę najważniejszych zasad, które pozwalają Państwo skutecznie walczyć o odszkodowanie.

1.Poznaj swoje prawa. Podstawą zasadą przy dążeniu do uzyskania odszkodowania jest to, aby w określonej sytuacji wiedzieć, czego i od kogo można się domagać. Nierzadko z braku wiedzy, poczucia bezsilności lub strachu (np. przed utratą pracy) poszkodowani całkowicie rezygnują z walki o odszkodowanie lub akceptują świadczenia znacznie niższe niż te, które im przysługują. Każdy wypadek czy inne nieprzyjemne okoliczności wiążą się z dużym stresem i ogólnym zamętem, które na pewno nie tworzą sprzyjających okoliczności do odpowiedniej oceny sytuacji i podjęcia najlepszych działań; zdarza się np., że poszkodowani pozwalają przenieść odpowiedzialność za zdarzenie na siebie. Dlatego w każdej sytuacji warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który pomoże właściwie ocenić zdarzenie i wskaże, jakie kroki możemy podjąć, aby uzyskać odszkodowanie.

2.Nie zwlekaj zbyt długo. Zgodnie z art. 819 § 1 Kodeksu cywilnego wszelkie roszczenia związane z umową ubezpieczenia przedawniają się po trzech latach, ale terminem rozpoczęcia biegu przedawnienia jest moment, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie sprawcy. Warto jednak pamiętać, że im więcej czasu upłynie od zdarzenia, tym trudniej będzie zbadać sprawę i udowodnić ubezpieczycielowi lub sprawcy swoją rację.

3.Oszacuj straty i skompletuj potrzebną dokumentację. Walcząc o odszkodowanie, nasze żądania musimy poprzeć jak najmocniejszymi argumentami. Opinia lekarza specjalisty, opinia niezależnego rzeczoznawcy, rachunki za leczenie, rehabilitację i dojazdy, dowody w postaci zdjęć lub zeznania świadków – znacznie może mieć każdy dokument.

4.Bądź otwarty na komunikację i nie zniechęcaj się. Trudności mogą pojawić się na każdym etapie – należy pamiętać, że otrzymana decyzja o wypłacie odszkodowania nie zamyka drogi do dalszych roszczeń.

5.Nie bój się ewentualnej rozprawy i skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej. Walcząc o odszkodowanie, na każdym etapie sprawy, uzyskasz pomoc, kontaktując się z jakąkolwiek kancelarią prawną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *