Samochód na kredyt. Jaki rodzaj kredytu wybrać, by kupić wymarzone auto?

Dodano: 30.04.2018

Idealną sytuacją jest stan, kiedy zakup samochodu możemy finansować ze środków własnych. To zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Jeśli odłożyliśmy pokaźną sumkę możemy maszerować od salonu do salonu i przebierać w ofertach. Nie każdy dysponuje jednak kwotą pozwalającą na taką swobodę. Mamy jednak całkiem sporo opcji zakupu auta używanego: od znajomego, z komisu, na aukcji internetowej, z salonu oddane przez poprzedniego właściciela w rozliczeniu albo wreszcie sprowadzone specjalnie dla nas z zagranicy. Co zrobić, gdy jednak nie udało nam się odłożyć tyle, by w całości sfinansować zakup nawet używanego auta? Dobrą opcją wydaje się kredyt gotówkowy.

Podawać cel czy nie podawać. Rodzaje kredytu gotówkowego

Myśląc o zakupie samochodu na kredyt warto rozważyć co najmniej dwa rozwiązania: można finansować zakup z kredytu gotówkowego lub z kredytu samochodowego. Czym różnią się te dwa oferowane przez banki rozwiązania. Otóż kredyt gotówkowy to kredyt, którego spłatę bank zabezpiecza na naszych dochodach. Jego dodatkową cechą jest to, że udzielany jest na dowolny cel. Nie musimy więc po jego otrzymaniu udowadniać bankowi w żaden sposób na co wydałeś uzyskane z kredytu środki. To jak duży kredyt dostaniesz możesz łatwo sprawdzić używając kalkulatora zdolności kredytowej.

Drugim rodzajem kredytu gotówkowego jest kredyt przeznaczony na specjalny cel, w tym przypadku kredyt samochodowy. Jak łatwo się domyśleć udzielany jest on na zakup konkretnego samochodu i z tego zakupu musimy się z bankiem rozliczyć. W zamian za pewne ograniczenie naszej swobody w dysponowaniu uzyskanymi środkami, dostajemy od banku bonus w postaci niższych rat (kredyt samochodowy jest tańszy niż gotówkowy) i dłuższego okresu kredytowania (dzięki czemu raty mogą być niższe, według zasady: im dłuższy czas kredytowania tym niższa rata miesięczna). Jednak, jak to w życiu bywa, zawsze jest coś za coś.

Otóż bank zabezpieczy się na zakupionym pojeździe – dokona wpisu do zastawu rejestrowego, prawdopodobnie będziemy musieli podpisać też cesję z praw do wypłaty z polisy autocasco (bo ubezpieczenie autocasco jest przy takim kredycie często obowiązkowe), karta pojazdu wyląduje w depozycie banku, a być może nawet, do czasu spłaty kredytu, będziemy tylko użytkownikami auta, a jego właścicielem będzie bank (tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie). Najbardziej racjonalne wydaje się przekalkulowanie, który rodzaj kredytu w naszej sytuacji będzie najbardziej korzystny, gdyż nie jest to wcale takie oczywiste. Warto zasięgnąć porady u doradcy kredytowego lub samodzielnie online porównać oferty kredytów.

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy?

Najważniejsze pojęcie, z którym każda osoba pożyczająca pieniądze w banku lub parabanku, a także od innych podmiotów, powinna zwrócić uwagę to RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Instytucje finansowe promując w reklamach dany kredyt czy pożyczkę posługują się oprocentowaniem nominalnym, które jest tylko częścią składową raty, którą będziemy musieli oddawać. Problem w tym, że tylko częścią a nie całością. Od pewnego czasu zgodnie z prawem w reklamach kredytów i pożyczek musi pojawiać się informacja o RRSO. Podawana w procentach liczba pozwoli nam obliczyć ile faktycznie pieniędzy będziemy musieli oddać. RRSO zawiera bowiem także wszelkie dodatkowe opłaty, chociażby prowizje czy obowiązkowe ubezpieczenia.

Bądź rozsądny i kalkuluj. Policz zanim pożyczysz

W kwestiach finansowych serce bywa bardzo złym doradcą. Jeśli w sprawę zakupu samochodu wkradną się emocje możemy finansowo mocno popłynąć. Dlatego dobrym pomysłem wydaje się, by towarzyszyła nam przy zakupie osoba, która być może ostudzi nasz zapał, gdy będzie taka potrzeba. Albo pomoże racjonalnie spojrzeć na warunki kredytowania oferowane przez poszczególne instytucje. Zanim udamy się do placówki po pożyczkę bardzo rozsądnie jest skorzystać z kalkulatorów kredytów online lub kalkulatorów pożyczek online, dzięki którym zdobędziemy realną wiedzę na temat naszej zdolności kredytowej. A co za tym idzie będziemy mogli ocenić, na jakie auto nas naprawdę stać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *