Jakie obrączki ślubne wybrać?

Dodano: 18.06.2017

Organizacja ślubu to wielkie przeżycie dla każdej pary młodej. Niemniejsze emocje wiążą się z wyborem obrączki, która ma przecież stanowić dowód miłości dwojga ludzi do końca życia. Trzeba zatem oprócz rozmiaru, zdecydować o tym, jakiego mają być one koloru, jaki wzór wybrać oraz jaką będą miały próbę złota. Obecnie jest mnóstwo możliwości zdobienia obrączek, w mniej lub bardziej tradycyjny sposób. Czasem jest to po prostu grawer, a czasem odciski palców zakochanych. Jeśli natomiast chodzi o decyzję odnoszącą się do materiału, z którego są wykonane obrączki ślubne, zwykle kierujemy się po prostu ich estetyką. Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej na temat właściwości poszczególnych kruszców.

Białe złoto – z delikatnym połyskiem

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż białe złoto można uzyskać przed tym, jak do złota żółtego dodaje się nikiel i cynk, a w niektórych przypadkach pallad czy srebro. Kolorystycznie białe złoto przybiera szarawą barwę z delikatnym połyskiem żółci.

Dzięki pokryciu białego złota rodem, można uzyskać niemalże biały kolor, a obrączki nie czernieją i nie matowieją. Należy jednak mieć na uwadze to, iż rod po jakimś czasie ulega starciu, a złoto staje się szare.

Różowe złoto – połączenie siły i subtelności

Różowe złoto można uzyskać poprzez dodanie miedzi oraz cynku, które sprawiają, że kruszec ten staje się bardziej trwały i twardy. Złoto nabiera barwy różowo-złotej i doskonale prezentuje się w połączeniu ze złotem białym oraz żółtym, co chętnie wykorzystują jubilerzy.

Żółte złoto – delikatne i piękne

Czyste złoto, wydobywane już w czasach przed naszą erą, jest stosunkowo miękkim metalem. Z tego względu konieczne jest dodawanie do niego innych domieszek, dzięki którym staje się twardsze.

Próba złota

Próba złota, z jakiego zostają wykonane obrączki ma niezwykle duże znaczenie, gdyż to właśnie od tego parametru zależy ich trwałość. Choć wydawać by się mogło, że w tym przypadku im wyższa próba tym lepiej, nie jest to do końca prawdą. Złoto o wysokiej próbie jest bowiem dość miękkie i tym samym mniej trwałe, co nie jest dobrą cechą w przypadku obrączek ślubnych. Co więcej, cena tego typu biżuterii również nie zachęca. Za obrączki z 18-karatowego złota, czyli próby 750, trzeba zapłacić jakieś kilka tysięcy złotych. W związku z tym, większość obrączek wykonywanych jest z 14-karatowego złota, o próbie 585.

Obrączki z kilku kolorów złota

Obrączki, które wykonuje się z różnego rodzaju złota to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich par ceniących sobie oryginalność. Bez większych problemów można łączyć ze sobą kilka kolorów złota w dowolnych konfiguracjach, zatem możliwości jest bardzo dużo.

Szerokość obrączek 

Szerokość obrączki ma spore znaczenie, zarówno ze względu na to jak będzie się ona prezentowała na palcu, ale również na to czy będzie nam się ją wygodnie nosiło. Pary najczęściej decydują się na obrączki o szerokości od 4 do 6 mm, ale mogą one mieć nawet do 9 mm.

Szerokość obrączki powinna być przede wszystkim dopasowana do wielkości dłoni, dlatego też dla mężczyzn zazwyczaj polecane są nieco szersze obrączki niż w przypadku kobiet. Dzięki temu prezentują się one znacznie lepiej na dłoni. Co ciekawe, ważna jest także sylwetka danej osoby. Dla tych lepiej zbudowanych szerokość może być większa, ale drobne kobiety powinny jednak stawiać na wąskie obrączki.

Grawerowanie obrączek

Jeśli chcemy się nieco wyróżnić, warto zdecydować się na ozdobienie obrączek jakimś wzorem. Taki zabieg nazywa się diamentowaniem i staje się coraz popularniejszy wśród par młodych.

Grawer wewnątrz obrączki

Wewnątrz obrączek warto wygrawerować też wybrany przez siebie tekst, którym może być wyznanie miłosne, data ślubu czy imię ukochanej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *