Obowiązek Jednolitego Pliku Kontrolnego od 2018 roku dla wszystkich firm

Dodano: 28.09.2017

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to obowiązkowy, comiesięczny raport obejmujący transakcje sprzedaży i zakupu, ujmowane w deklaracji VAT. Od 2018rroku ewidencje te będą musiały zostać przygotowane w specjalnym pliku w formacie xml. JPK należy opatrzyć podpisem kwalifikowanym i przesłać elektronicznie do urzędu skarbowego do 25 dnia kolejnego miesiąca.

JPK to realizacja dyrektyw UE

Cyfryzacja biznesu i raportowania podatków to pochodna postępu. Polska realizuje przepisy uszczelniające system podatkowy zgodnie ze zobowiązaniem nałożonym na państwo polskie przez Radę Europejską dyrektywą ATAD. Dyrektywa ta mówi o przeciwdziałaniu praktykom unikania opodatkowania, które bezpośrednio wpływają na działanie rynku wewnętrznego. Zarządzenie obowiązku raportowania JPK znosi barierę w przekazywaniu danych elektronicznych przez firmy do organów podatkowych. JPK ułatwia ściąganie podatków i skutecznie zwalcza zjawisko oszustw podatkowych. Od stycznia 2018 r. obowiązkiem generowania i wysyłaniem JPK będą objęte wszystkie firmy, także mikroprzedsiębiorcy.

JPK to ułatwienie dla państwa i przedsiębiorców

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to duża wygoda dla organów podatkowych.

JPK:

  • Jest odejściem od papierowych wydruków,

  • Umożliwia zautomatyzowanie weryfikacji danych podatkowych,

  • Czynności kontrolne i sprawdzające są sprawniejsze.

Jednolite Pliki Kontrolne pozytywnie wpływają na same przedsiębiorstwa, pozwalają bowiem na dokonanie wewnętrznych audytów, tak by wykryć nieprawidłowości w księgowości. Przedsiębiorcy zyskują więc stały monitoring własnej firmy. Kontrola przez organy skarbowe stanie się także mniej uciążliwa niż do tej pory, nie będzie się bowiem odbywała w siedzibie firmy. Jeśli da wynik pozytywny, nie będzie żadnej ingerencji organów podatkowych w sprawy przedsiębiorstwa.

Generowanie JPG nie jest trudne, można tego łatwo dokonać w programach do fakturowania. Systemy informatyczne do księgowości online są przystosowane do bezpiecznej komunikacji z Ministerstwem Finansów . JPK można stąd bezproblemowo i szybko przesłać do urzędu skarbowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *