Na czym polega wynajem samochodów na minuty?

Dodano: 27.11.2020

Wynajem samochodów na minuty to dobra alternatywa dla taksówek czy zatłoczonego transportu publicznego. Usługą tą powinny zainteresować się osoby, które nie potrzebują lub z różnych względów nie posiadają własnego samochodu.

Wynajem samochodu na minuty – co to takiego?

Wynajem samochodu na minuty to usługa, która nosi nazwę car sharingu minutowego.  Jest to forma krótkoterminowego wynajmu pojazdów, gdzie podstawę stanowi idea współdzielenia aut doskonale znana od lat w wielu krajach na świecie. W Polsce omawiana usługa pojawiła się dopiero przed kilkoma laty, niemniej wzbudza coraz większe zainteresowanie. Największe ośrodki miejskie to na razie jedyne miasta w Polsce, gdzie funkcjonuje car sharing. Trójmiasto, Warszawa, Kraków, Poznań czy Kraków to przykłady miast obsługiwanych przez operatorów car sharingu.

Wynajem samochodu na minuty – na czym to polega?

Wynajem samochodu na minuty jest usługą opierającą się na bardzo prostych zasadach. Procedury związane z wypożyczeniem auta załatwiane są przez specjalną aplikację na smartfona bez udziału pracowników wypożyczalni. Aplikacja iPanek pokazuje wolne samochody na interaktywnej mapie – wystarczy zarezerwować wybrany pojazd i dotrzeć do niego w określonym czasie. W przypadku wspomnianej firmy jest to 15 minut – z tego względu istotna jest lokalizacja samochodu. Ponadto aplikacja jest niezbędna do otworzenia auta i zakończenia usługi. Pojazd można zwrócić w innym punkcie niż ten, w którym nastąpił jego odbiór. Każdy operator car sharingu ma na terenie miast własne strefy.

Wynajem samochodu na minuty – jakie są wymogi?

Z minutowego car sharingu mogą korzystać wyłącznie osoby posiadające ważne prawo jazdy kat. B oraz kartę kredytową, z której pobierane są płatności za usługę. Poszczególne firmy mają różne wymagania wobec klientów, np. niekiedy kierowca musi mieć ukończony 21. rok życia. Konieczne jest przestrzeganie regulaminu usługi – w szczególności należy zwrócić uwagę na zapisy dotyczące opłat oraz odpowiedzialności kierowcy za wynajęty samochód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *