Mieszkanie jako inwestycja

Dodano: 23.02.2018

Zakup mieszkania nieustannie od lat jest jedną z bezpieczniejszych i bardziej opłacalnych form lokowania kapitału. Nie mniej jednak skala zysków z wynajmu będzie uzależniona od wielu czynników. O czym pamiętać przy zakupie lokalu mieszkalnego w celach inwestycyjnych – podpowiadamy w tekście.

Inwestowanie w mieszkania

W dobie słabo oprocentowanych lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych, zakup mieszkania w celach inwestycyjnych stał się jedną z bardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału. Zyski z wynajmu znacznie przewyższają te, na które mogą liczyć klienci banków i giełdowi inwestorzy. A co najważniejsze, inwestycja w mieszkanie obarczona jest o wiele mniejszym poziomem ryzyka niż fundusze inwestycyjne, które uzależnione są od zmiany kursów akcji i globalnej sytuacji ekonomicznej. Po prostu rynek mieszkaniowy jest bardziej przewidywalny. Mieszkanie, szczególnie w Polsce gdzie jest olbrzymi deficyt w tym zakresie, zawsze będzie dobrem cenionym i poszukiwanym. Wydaje się, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że na zakupie mieszkania można stracić. Z reguły po wielu latach wynajmowania, można je szybko odsprzedać z zyskiem netto.

Plan inwestycyjny

Skala zysków, jak w każdej inwestycji, uzależniona będzie od wielu czynników. Przed podjęciem decyzji, warto zrobić mały rekonesans cen wynajmu mieszkań w danej miejscowości i potrzeb lokalnej społeczności w tym zakresie. W dużych aglomeracjach opłacalny będzie nawet zakup mieszkania na wynajem z pomocą kredytu. Zysk z wynajmu (wliczając nawet koszty eksploatacyjne) będzie wyższy niż rata kredytu z odsetkami. O wysokości zysku z wynajmu w główniej mierze będzie decydowała lokalizacja mieszkania. Te doskonale usytuowane z reguły są nieco droższe w zakupie, ale mogą nam zapewnić proporcjonalnie wyższy zysk z najmu. Największą popularnością cieszą się mieszkania w pełni urządzone, gotowe do zamieszkania od zaraz. Nawet jeśli będziemy musieli zainwestować w wykończenie mieszkania dodatkowe środki, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że uda nam się wtedy wynegocjować z klientem wyższą stawkę najmu.

Gdzie kupić

Rynek nieruchomości i wynajmu mieszkań jest bardzo zróżnicowany. Najdroższe mieszkania znajdziemy w stolicy i innych największych aglomeracjach w Polsce. Tam też będziemy mogli liczyć na najwyższe stawki wynajmu. Jednak opłacalność inwestycji będzie zależała od wielkości zainwestowanego kapitału i skali zysków. Czasem większą opłacalność w tym zakresie może zapewnić nam zakup mieszkania w mieście, gdzie stawki najmu są względnie wysokie, porównywalne do dużych miast, a ceny mieszkań są stosunkowo niskie. SGI oferuje mieszkania w Szczecinie, które doskonale nadają się do zakupu w celach inwestycyjnych. Na przykład Chabrowe Osiedle czy inwestycja Nuatica. Każda z tych inwestycji ma indywidualny charakter. Chabrowe Osiedle do dziewięć kameralnych budynków, w których znajdziemy zarówno kawalerki, jak i mieszkania dwu, trzy czy nawet czteropokojowe. Z kolei osiedle Nuatica to propozycja dla ludzi, którzy Pragą trzymać rękę na pulsie miasta. To oferta nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale także dla singli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *