Czy małym firmom opłaca się wykonywać audyt finansowy?

Dodano: 27.07.2017

Audyt finansowy dotyczy przede wszystkim dużych firm, które są uwzględnione w odpowiednich przepisach. Prawdą jest jednak, że audyt finansowy mogą także przeprowadzić mniejsze przedsiębiorstwa, które nie są do tego zobowiązane odpowiednimi przepisami. Zawsze jednak pojawia się pytanie czy warto jest go wykonać?

Audyt finansowy to inaczej rewizja finansowa, i jest ona badaniem, które zostało przygotowane przez firmy do sprawdzania poprawności sprawozdań finansowych. W momencie, gdy firma przygotowuje sprawozdania, wtedy audyt jest możliwy do wykonania i można zastanowić się nad jego wykonaniem.

Warto przede wszystkim zdać sobie sprawę po co właściwie wykonuje się audyty finansowe. Audyt finansowy to kwestia sprawdzenia czy sprawozdanie finansowe przygotowane przez firmę jest rzetelne i klarownie prezentuje sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy przedsiębiorstwa.  Dlatego tez w momencie, w którym w sprawozdaniu finansowym znalazłyby się błędy, wtedy osoba, która wykonuje audyt może je wykryć. Warto jednak pamiętać o tym, że audyt finansowy nie jest tym samym co kontrola finansowa. Audyt ma za zadanie sprawdzenie czy sprawodzanie firmy jest zgodne z przepisami. Audyt finansowy daje także możliwość wykrycia w porę różnych nieprawidłowości, a tym samym naprawę błędów oraz pomyłek.

Osobom, która wykonuje audyt finansowy jest biegły rewident, Taki specjalista może być obecny w biurach rachunkowych oraz firmach konsultingowych. Wiele usług, które dotyczą audytów finansowych wykonuje firma assay.pl. Mają bardzo dobry zespół, który zajmuje się takimi sprawami na wysokim poziomie. Dodatkowo także mogą pomóc poprawić sytuację finansową firmy.

Każda firma posiada różnego rodzaju problemy finansowe, nie zawsze muszą one prowadzić do upadku firmy. Bardzo istotne jest jednak by je za każdym razem stopniowo naprawiać i w ten sposób likwidować słabe punkty firmy. Z pomocą audytu finansowego jesteśmy w stanie ocenić, gdzie lokujemy za dużo pieniędzy i czy akurat ten dział wynosi nam odpowiednie zyski oraz w który dział warto jest zainwestować więcej pieniędzy, by mógł on rozwijać się i przynosić jeszcze większe zyski. Audyt finansowy jest świetnym rozwiązaniem także dla małych firm, w momencie, w którym chcemy poprawić sprawność działania naszej firmy oraz znaleźć dodatkowe fundusze, które pomogą rozwijać się firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *