Kryptowaluty – wady i zalety inwestycyjne

Dodano: 24.07.2017

Popularność inwestowania w kryptowaluty znów rośnie. Na rynku są one coraz bardziej akceptowalne, dlatego sporo  platform maklerskich umożliwia ich zakup. Czym są i czy warto się nimi zainteresować?

Mianem kryptowalut określana jest technologia internetowa polegająca na systemie księgowym, funkcjonującym przy użyciu sieci peer-to-peer, która gwarantuje wymianę transakcji bezpośrednio między użytkownikami, bez udziału jednostki centralnej. W omawianej sieci przechowywane są informacje dotyczące stanu posiadania, który zapisywany jest w wirtualnych jednostkach (kryptowaluty). Mogą one posłużyć do przeprowadzania wymiany, realizacji transakcji lub wielu innych działań.

Zainteresowanie tymi instrumentami wiąże się ze wzrostem ich wartości – sprawia to, że pozwalają one na uzyskanie solidnych zysków. Kryptowalut jest wiele, jednak handel najczęściej dotyczy takich jednostek jak:

  • Bitcoiny
  • Litecoiny
  • Dashcoiny
  • Ethereum
  • Ripple.

Inwestowanie w kryptowaluty może przyjąć różne formy. Kupowane są one bowiem między innymi po to, aby realizować transakcje zakupowe, „przechowywać” posiadane oszczędności lub w celu wypracowania zysku na zmianach ich kursów.

Zalety inwestowania w kryptowaluty

Jedną z najmocniejszych stron tej formy inwestowania jest fakt, iż gwarantuje ona bardzo dużą swobodę. Kryptowaluty nie poddają się presji inflacyjnej, ponieważ ich całkowita liczba jest najczęściej określana odgórnie. Podkreślić należy również fakt, że opisany wyżej system związany z realizacją poszczególnych działań w ramach sieci peer-to-peer jest na ogół bardzo dobrze chroniony, co oczywiście przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo inwestycyjne.

Różnego rodzaju kryptowaluty pozwalają ponadto na błyskawiczną realizację dokonywanych transakcji. Wszystko za sprawą dynamicznego upowszechniania się tych walut w międzynarodowym obrocie.

Wady inwestowania w kryptowaluty

Wiele osób zainteresowanych tą formą inwestowania ma poważne wątpliwości, czy aby na pewno cały system na pewno jest bezpieczny. Zrozumienie jego kodu źródłowego wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, dlatego cały obrót kryptowalutami w pewnej mierze opiera się na zaufaniu do innych członków sieci.

Wszystko to w pewien sposób ogranicza rozwój tego typu walut, które raczej nie staną się globalnymi środkami płatniczymi i inwestycyjnymi. Zaufanie społeczne do pieniędzy emitowanych przez struktury państwowe jest bowiem nieporównywalnie większe.

Budowaniu społeczności skupionej wokół omawianego systemu nie sprzyja również dość skomplikowany system obrotu walutami, który opiera się na wykorzystaniu specjalnych aplikacji portfelowych. Podkreślić należy również fakt, że kurs kryptowalut w dużej mierze jest uzależniony od popytu ze strony inwestorów – w okresie wzmożonej aktywności kursy rosną często o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent, by po pewnym czasie wrócić do pierwotnego stanu lub uplasować się na niższym niż pierwotnie poziomie.

Sprawdzony sposób na inwestycję

Niezależnie od tego, na jaki instrument inwestycyjny w końcu się zdecydujemy, warto rozważyć skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm. Tak jak w przypadku inwestycji w fundusze inwestycyjne doradcy finansowi, firmy takie mogą przedstawić nam korzyści i ryzyka związane z lokowaniem nadwyżek finansowych w kryptowaluty. Dysponują oni rozległą wiedza rynkową, która pozwala im prowadzić profesjonalne doradztwo, a także wskazywać na atrakcyjne i przynoszące sposoby lokowania zgromadzonego kapitału.

Decydując się na tego rodzaju pomoc, klienci zyskują pewną dozę wsparcia, które jest bardzo istotne podczas realizowania rozmaitych inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *