Kredyt konsolidacyjny – kiedy jest przydatny?

Dodano: 24.07.2017

Kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku zobowiązań finansowych. Pozwala na uzyskanie środków potrzebnych na spłatę innych zobowiązań, co pozwoli kredytobiorcy na płacenie tylko jednej, często mniejszej raty.

Kiedy kredyt konsolidacyjny jest przydatny?

Często bywa tak, że na swojej głowie mamy kilka kredytów, mniejszych lub większych, i spłata poszczególnych rat staje się uciążliwa. Biorąc kredyt konsolidacyjny redukujemy ilość wszystkich rat do jednej. Zaletą kredytu konsolidacyjnego jest to, że często zyskujemy korzystniejsze warunki kredytowania, czyli mniejsza rata lub dłuższy okres kredytowania. Dzięki temu zyskamy sporo czasu, nie przeoczymy żadnej spłaty i zaoszczędzimy pieniądze – na mniejszych ratach oraz na opłatach transferowych w danym banku. Dodatkowo jeżeli po spłacie wszystkich innych zobowiązań zostaną nam pieniądze to są one nasze i możemy przeznaczyć je na dowolne cele.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – przyznawany jest na mniejszą kwotę i na krótszy czas kredytowania. Warunki uzyskania takiego kredytu są dość łagodne i bank nie wymaga żadnych zabezpieczeń

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – przyznawany jest na wyższe sumy z możliwością kredytowania przez wiele lat. W przypadku tego kredytu bank wymaga od nas zabezpieczenia w postaci hipoteki naszej nieruchomości

Wady i zalety konsolidacji

Oczywiście kredyt konsolidacyjny to nie przynosi nam tylko samych korzyści. Dlatego warto zastanowić się co nam da taka forma kredytu.

Ogromną zaletą, która została wspomniana wcześniej jest połączenie wielu rat w jedną. To znacznie ułatwia życie i ogranicza ryzyko nie wykonania płatności za jedną z rat do minimum. Oszczędzamy na tym nie tyle co czas i pieniądze, ale też i nerwy. Mając jedną comiesięczną ratę nie musimy się więcej stresować tym, czy wykonaliśmy wszystkie opłaty. Kolejną zaletą jest mniejsza rata, co przyciąga wielu nowych klientów.

Jeżeli chodzi zaś o wady to też warto o nich wspomnieć. Wspomniana powyżej niższa rata nie bierze się znikąd, bo w końcu celem banku jest zarobek, a nie nasze szczęście. Mniejsza comiesięczna opłata bierze się z dłuższego okresu kredytowania, przez co nie odczuwamy tego, że teoretycznie spłacimy tyle samo pieniędzy co byśmy spłacali bez konsolidacji, tylko, że będziemy płacić mniej, a dłużej. Dlatego przed wzięciem kredytu konsolidacyjnego warto dokładnie zanalizować oferty poszczególnych banków i wybrać najlepszą opcję.

Czy kredyt konsolidacyjny jest przydatny – podsumowanie

Aby konsolidacja była opłacalna należy rozważnie podejść do tego tematu i nie działać pod wpływem emocji (sprawdź konsolidację kredytów). Dokładna analiza ofert banków pomoże nam w wyborze najlepszej oferty. Ideą kredytu jest połączenie wielu rat w jedną w celu ułatwienia życia kredytobiorcom. Jeżeli więc jesteś osobą, która ma wiele zobowiązań finansowych i chcesz połączyć wszystkie te raty w jedną, mniejszą to kredyt konsolidacyjny będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *