Kredyt hipoteczny na budowę domu – krok po kroku

Dodano: 27.09.2017

Jeśli planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę domu, musisz spełnić wszystkie wymogi, jakie bank stawia swoim kredytobiorcom. Najważniejsze okazuje się precyzyjne określenie swoich finansowych możliwości. Jak uzyskać kredyt na budowę domu i jakie warunki należy spełnić przy składaniu wniosku? Przedstawiamy poszczególne etapy procedury.

1. Wybierz najkorzystniejszą ofertę

W pierwszej kolejności warto skorzystać z internetowych porównywarek kredytowych. Dzięki nim zyskasz wiedzę na temat kredytów hipotecznych w poszczególnych bankach. Rzetelne zestawienie różnych ofert pomoże wybrać te najlepiej spełniające Twoje oczekiwania. Dobrym pomysłem będzie też odbycie rozmów telefonicznych z konsultantami, którzy powinni wyczerpująco przedstawić wszelkie informacje na temat produktów oferowanych przez ich bank. Gdy poznasz i porównasz rozmaite możliwości, wybierz kilka najkorzystniejszych. Następnie należy udać się na spotkania z doradcami kredytowymi. Specjaliści wyjaśnią Twoje wątpliwości, przybliżą warunki kredytowania  oraz wskażą dokumenty potrzebne do zaciągnięcia kredytu na budowę domu. Dopiero po zgromadzeniu niezbędnych informacji i dokładnym przeanalizowaniu zasad, podejmij ostateczną decyzję dotyczącą przyszłego zobowiązania.

2. Jeśli budujesz dom systemem gospodarczym, opracuj kosztorys

Budując dom systemem gospodarczym inwestor nie tylko organizuje budowę, kupuje wszystkie materiały i najmuje pracowników do realizacji poszczególnych etapów budowy, ale też samodzielnie (lub z pomocą najbliższych) wykonuje część prac. Jeżeli planujesz ubiegać się o kredyt na budowę domu systemem gospodarczym, musisz przygotować szczegółowy kosztorys. Pomoże Ci w tym kierownik budowy, którego będziesz zobowiązany zatrudnić. W sporządzonym przez siebie dokumencie należy uwzględnić koszt wykonania poszczególnych elementów i prac budowlanych

3. Przygotuj niezbędną dokumentację i złóż wniosek o kredyt

Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające Twoją zdolność kredytową: zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów, zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające zatrudnienie, a w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą – zeznanie roczne PIT. Przygotuj także odpis z księgi wieczystej nieruchomości lub akt notarialny posiadania działki. Niezbędne okaże się też okazanie decyzji o pozwoleniu na budowę z adnotacją, że jest ona ostateczna. Jeżeli budujesz dom systemem gospodarczym, przedłóż sporządzony wcześniej kosztorys wraz z projektem budowlanym. Wniosek najlepiej wypełnić w obecności doradcy kredytowego, który posłuży pomocą, jeżeli pojawią się jakiekolwiek trudności.

4. Poczekaj na decyzję i podpisz umowę

Analityk finansowy dokładnie zweryfikuje Twój wniosek. Wydanie decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego na budowę domu trwa zwykle kilka dni. Jeśli zostały spełnione wszelkie wymagania, możesz podpisać umowę kredytową. Zanim jednak to zrobisz, przeczytaj dokładnie każdy zapis dokumentu. W razie potrzeby skorzystaj z usług radcy prawnego. Pamiętaj, że rozwiązanie umowy kredytu na budowę domu to kosztowna i skomplikowana procedura.

5. Odbierz przyznane środki

Przyznane środki wypłacane są w transzach, a nie w całości. Bank nie przelewa całkowitej kwoty kredytu od razu na konto klienta, ale dzieli go na kilka części. Termin wypłacania środków ściśle wiąże się z harmonogramem prac budowlanych. Kredytodawca ma prawo do regularnego kontrolowania postępów prac na budowie. Bank może też nałożyć na kredytobiorcę karę finansową za niedotrzymanie wcześniej ustalonych terminów.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na budowę domu wymaga zgromadzenia wielu dokumentów i spełnienia licznych warunków stawianych przez bank. Długoterminowe zobowiązanie pozwala spełnić marzenie o posiadaniu własnych czterech ścian, jednak zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i możliwości.

Dowiedz się więcej o procedurze przyznawania kredytów hipotecznych, czytając poradniki przygotowane przez Total Money.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *