Kredyt dla rolników – co musisz wiedzieć?

Dodano: 18.11.2019

Czy kredyt dla rolnika to dobre rozwiązanie? Oczywiście – sprawdź, kiedy warto wziąć kredyt i jaki rodzaj zobowiązania wybrać.

Kredyt dla rolników – czemu warto wziąć?

Dzisiejszy obraz wsi znacznie różni się od opinii panującej u przeważającej części społeczeństwa. Gospodarstwo rolne można w XXI wieku porównać do nowoczesnego przedsiębiorstwa. Nie brakuje tu nowoczesnych urządzeń i maszyn rolniczych ułatwiających i przyspieszających pracę, która w dalszym ciągu jest bardzo ciężka i czasochłonna. Wyposażenie gospodarstwa rolnego jest jednak bardzo kosztowne, a do tego trzeba dodać wydatki związane z modernizacją, wymianą czy naprawami sprzętu. A przecież na wsi zarobek jest raczej sezonowy – i nieważne, czy chodzi o uprawę ziemi, czy o hodowlę trzody. Nie można zapominać, że na płynność finansową gospodarstwa rolnego mają wpływ także czynniki losowe, jak np. załamanie pogody, klęska żywiołowa czy choroba zwierząt hodowlanych.

Wynika zatem z tego, że prowadzenie gospodarstwa w dużej mierze przypomina zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem. Wymaga to też dużych nakładów gotówkowych, a płynność finansową można dość łatwo utracić. Dlatego kredyt dla rolników może być pomocny w wielu sytuacjach i okolicznościach. Często tego rodzaju zobowiązanie zaciągane jest w przypadku chęci rozwoju gospodarstwa, co pozwala na osiąganie większych zysków w przyszłości. Z drugiej strony kredyt dla rolników przydaje się także w gorszych okresach, kiedy gospodarstwo nie przynosi dochodów lub zdarzy się sytuacja losowa, która np. zniszczy plony.

Kredyt dla rolników – jaki jest wybór?

Obecna oferta kredytowa jest bardzo rozbudowana, dlatego też rolnik, który chce wziąć kredyt, może wybierać spośród wielu propozycji. Warunki kredytów mogą się różnić zależnie od banku, można jednak podzielić je na kilka zasadniczych grup. Są to:

  • kredyty na prowadzenie działalności,
  • kredyty inwestycyjne,
  • kredyty konsolidacyjne,
  • kredyty preferencyjne,
  • leasingi.

Kredyt dla rolników często może być zaciągnięty bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem minimalnym, nierzadko jest też oferowany na preferencyjnych warunkach, co ułatwia jego spłatę. Zależnie od typu zobowiązania otrzymane środki możesz przeznaczyć na modernizację sprzętu czy zakup innowacyjnych technologii. Ponadto dostępne są też kredyty konsolidacyjne, które powinni rozważyć rolnicy mający problemy ze spłatą zaciągniętych uprzednio zobowiązań finansowych. Kredyty dla rolników dostosowane są też do wielkości gospodarstwa, dlatego o pożyczkę mogą się ubiegać właściciele zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji przyjrzyj się dostępnej ofercie kredytowej. Pierwsze kroki w tym celu warto postawić w internecie i skorzystać z:

  • wyszukiwarek ofert kredytowych,
  • porównywarek kredytowych,
  • kalkulatorów kredytowych,
  • rankingów kredytów.

W perspektywie wyboru kredytu dla rolnika bardzo istotne są takie parametry jak jego oprocentowanie, harmonogram spłaty rat oraz RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to znakomity wskaźnik, który służy do porównania poszczególnych ofert kredytowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *