Komornik sądowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Dodano: 06.03.2018

Zawód komornika budzi zwykle mało pozytywne skojarzenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że bez tych funkcjonariuszy publicznych często nie byłoby możliwości odzyskania przywłaszczonego mienia bądź otrzymania z powrotem pożyczonych pieniędzy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co dokładnie robi i za co odpowiada komornik sądowy. Kiedy należałoby się do niego zgłosić i czego można się po nim spodziewać?

Komornik sądowy, czyli kto?

Jeśli myślimy o komorniku sądowym, mówimy o funkcjonariuszu publicznym, który swoje działania zawodowe prowadzi przy sądzie rejonowym, jakiemu podlega. Niewykluczone jednak, że przeprowadzi postępowanie egzekucyjne także w innej części kraju, ponieważ ma takie prawo.

Jego podstawowym obowiązkiem okazuje się realizacja orzeczeń sądów, od których nie może się odwołać ani odmówić dokonania konkretnej egzekucji. Zwykle komornicy sądowi przyjmują wszystkich zainteresowanych w swoich kancelariach stacjonarnych. Działania w terenie prowadzą natomiast wyłącznie w dni robocze oraz soboty.

Skąd dowiedzieć się więcej o obowiązkach oraz charakterze funkcji komornika sądowego?

Jak każdego z funkcjonariuszy publicznych, również komornika sądowego ograniczają pewne przepisy. Regulują je kodeks postępowania cywilnego oraz ustawa o komornikach sądowych i egzekucji.

Tam więc należy szukać odpowiedzi na pytania, jeśli tylko najdą nas jakieś wątpliwości związane z działalnością tego funkcjonariusza publicznego. Wymieniony kodeks zawiera procedury, jakich muszą przestrzegać komornicy, ustawa natomiast odpowiada na pytanie, kto dokładnie może stać się komornikiem oraz jaką odpowiedzialność ponosi ten funkcjonariusz za prowadzenie swoich działań.

Kto może zostać komornikiem sądowym?

Przede wszystkim każdy, kto chciałby zostać komornikiem sądowym, musi mieć ukończone dwadzieścia sześć lat. Jednocześnie potrzebne jest mu polskie obywatelstwo. Aby pełnić tak odpowiedzialną funkcję, musi pochwalić się dyplomem studiów administracyjnych bądź prawniczych.

Spośród kandydatów natychmiast wyklucza się osoby, które były wcześniej karane bądź podejrzane o przestępstwa skarbowe. Jeśli natomiast spełnia się wszystkie warunki i chce się przystąpić do zawodu, należy jeszcze odbyć dwuletnią aplikację komorniczą.

Kończy się ona specjalnym egzaminem, który sprawdza stan przygotowania danej osoby do obowiązków, jakie ma pełnić. Jeśli kandydat zda, czeka go jeszcze dwuletnia praca w charakterze asesora komorniczego. Gdy i to wymaganie zostanie spełnione, stanowisko komornika sądowego jest już na wyciągnięcie ręki.

W czym pomoże Ci komornik sądowy?

Komornicy sądowi mają zwykle za zadanie odzyskiwać pieniądze od wierzycieli lub w inny sposób egzekwować długi (jeśli wierzyciele tych pieniędzy nie posiadają). Warto jednak wiedzieć, że komornik sądowy ma też możliwość pomocy w przeprowadzeniu eksmisji nie tylko z nieruchomości zamieszkiwanej przez dłużnika, ale i z lokalu użytkowego. Może także okazać się niezbędny przy doręczaniu pism sądowych, odpisów wszelkiego rodzaju pism procesowych, zarządzeń oraz orzeczeń.

Z udziałem komornika sądowego na pewno uda się też usprawnić postępowanie spadkowe, ponieważ będzie on mógł dokonać spisu inwentarza. Dobrze jest wiedzieć, co pozostawiła po sobie osoba zmarła – to znacznie ułatwia podejmowanie dalszych działań, ponieważ ci z rodziny, którzy dziedziczą majątek po zmarłym, mają świadomość, czy przejmą długi, czy środki pieniężne lub wartościowe rzeczy. W ten sposób mogą się od razu przygotować na zrzeczenie się bądź też przyjęcie spadku.

Jeśli właśnie poszukujesz komornika sądowego, który pomoże Ci wyegzekwować należności od dłużnika bądź wesprze w sprawie spadkowej, odwiedź stronę czosnyka-komornik.pl i zobacz, na co dokładnie możesz liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *