Kiedy prawo autorskie nie obowiązuje?

Dodano: 06.03.2014

Praktycznie każdy utwór intelektualny, który ma niepowtarzalne cechy i autora powinien być obejmowany prawem autorskim. Daje to pewność, że pomysł, oryginalne rozwiązanie i twórcze działanie nie będą powielane. Są jednak sytuacje, w których prawo autorskie nie powinno zostać zastosowane. Kiedy spotkać można takie sytuacje? Czy są odstępstwa?

Zgodnie z prawem o prawach autorskich chronione są utwory, które uwidaczniają cechy twórczego działania, wpływu artystycznej myśli, wykorzystanie idei, przemyślanych rozwiązań i nowoczesnych technik.

Mają jednak miejsce przypadki, w których wykorzystanie ustawy o prawie autorskim nie jest stosowne i potrzebne. Chodzi głównie o dokumenty urzędowe, pisma administracyjne, wnioski i formularze oraz przepisy i kodeksy prawne, które służą obywatelom w celach naukowych lub informacyjnych.

Podobnie traktować należy drobne wzmianki prasowe, które informują o ważnych wydarzeniach. Są zwięzłe, treściwe i nie zawierają oceny całej sytuacji. Tylko przekazują nowinę, ale nie stosują głębszej analizy i śledztwa.

red. Justyna Błahut
bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *