Kiedy konieczne jest wykonania badania zanieczyszczeń gruntu?

Dodano: 23.11.2020

Zanieczyszczenia gruntów lub wód gruntowych znajdujących się pod ich powierzchnią mogą mieć bardzo negatywny wpływ na człowieka. Zanieczyszczenia mogą wynikać z różnych czynników. Są to często różnego rodzaju związki chemiczne, których w określonym czasie, na określonym terenie jest zdecydowanie za dużo. To zwielokrotnienie może powodować szkodliwość zarówno dla ludzi, jak i innych organizmów, które zajmują określone grunty.

Jakie zanieczyszczenia mogą skażać grunty?

Zanieczyszczenia mogą pochodzić także z różnego rodzaju odpadów komunalnych, jakie człowiek produkuje i wypuszcza. Co istotne, te właśnie produkowane na coraz szerszą skalę zanieczyszczenia zmieniają drastycznie glebę zarówno pod względem chemicznym, jak i biologicznym.

Warto pamiętać o tym, że owe skażenia zdecydowanie mogą obniżać urodzajność danej gleby. Dlatego, jeśli będziemy chcieli stworzyć sobie właśnie w takim miejscu przestrzeń pod uprawy, to warto liczyć się z faktem, że obniży to zdecydowanie ilość i jakość plonów.

Może dojść do potężnego niszczenia walorów roślin, a co za tym także idzie do konkretnych strat finansowych. Dlatego też podłoże, na którym mamy zamiar działać, wymaga wykonywania badań poziomu zanieczyszczeń oraz szacowania czy jakakolwiek działalność na konkretnym terenie będzie opłacalna.

Czy konieczne jest przeprowadzenie badań jakości gruntu?

Według prawa, zanieczyszczenia środowiska powstałe przed 2007 rokiem nazywane jest historycznym zanieczyszczeniem gruntu. Oznacza to, że osoba posiadająca na własność powierzchnię gruntu jest odpowiedzialna za usunięcie zanieczyszczenia gleby.

Badania konsumenckie potwierdzają, że dla wielu osób jest to zupełnie obcy temat i często decydując się na zakup konkretnego kawałka ziemi, nie zastanawiamy się nad tym, czy kiedyś te tereny były wyjaławiane lub zanieczyszczane.

Prawo nie nakazuje generalnego badania gruntów. Kiedy decydujemy się na taki zakup, ocena dokonywana jest w starostwie. To właśnie ta instytucja ma możliwość zgłoszenia zastrzeżeń co do jakości gruntów w regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Prawo stanowi w Polsce o tym, że ten, kto zanieczyszcza, ten musi zapłacić za to.

Dlaczego wykonywanie pomiarów jakości jest istotne?

Sprawa jest jednak dosyć skomplikowana, bowiem jeśli właściciel gruntu udowodni, że do obecnych zanieczyszczeń doszło przed 2007 rokiem, wówczas nie on będzie odpowiadał za zanieczyszczenie środowiska.

Przeprowadzone badania gruntu mogą okazać się także pomocne, kiedy chcemy sprzedać komuś określony teren. Wówczas takie potwierdzenie, że ze stanem, jaki mamy w posiadaniu, jest wszystko w porządku, pozwoli nas uwiarygodnić. To szczególnie istotne na przykład w przypadku deweloperów, zajmujących się dużymi budowami. Kiedy w grę wchodzą istotnie duże pieniądze, straty poniesione ze względu na zanieczyszczenie gruntów mogą być kolosalne.

Badania konsumenckie są wykonywane przez ekspertów o odpowiedniej wrażliwości sensorycznej. W ten sposób sprawdzenie gruntu jest możliwie obiektywne. Decydując się na takie badania, możemy zyskać pewność, że teren jest bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *