Jak wybrać regał?

Dodano: 03.11.2017

Regały to meble, które spełniają bardzo ważne funkcje w każdym mieszkaniu. Pozwalają one na zachowaniu ładu w dowolnym pomieszczeniu, w którym zostaną postawione. Trzeba jednak pamiętać o wybraniu takiego mebla który będzie dostosowany do wymagań różnych grup ich użytkowników.

Rodzaj materiału zastosowanego w regałach

Regały są produkowane z różnych materiałów. Najczęściej można spotkać się z wyrobami drewnianymi, wykonanymi z MDF (czyli z tzw. płyty pilśniowej), plastiku oraz z metalu. Atutem regałów drewnianych jest ich elegancki wygląd i wysoki udźwig.

Z powodzeniem sprawdzają się one jako miejsce na  książki i dokumenty. Alternatywę dla nich stanowią wyroby z MDF, które są tańsze, ale jednocześnie nie tak wytrzymałe, jak drewno, ze względu na ich niższą grubość.

Przy ich odpowiednim wykończeniu, spełnią one swoją funkcję jako meble o charakterze dekoracyjnym, na których można umieścić różne drobiazgi, jak np. porcelanowe i szklane ozdoby czy też zdjęcia bliskich osób oprawione w elegancką ramę.

W podobny sposób można wykorzystać meble plastikowe. Regały metalowe sprawdzą się natomiast wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie dużych ciężarów, a więc np. w spiżarniach lub w piwnicach. Przechowuje się na nich cięższe rzeczy, takie jak słoiki z przetworami lub domowe narzędzia.

Liczba półek w regale

Liczba półek to bardzo ważny parametr regału. Najczęściej można spotkać się z meblami, które posiadają 5 półek, ale istnieje także możliwość zakupu regału z jedną, dwoma, trzema, czteroma lub nawet sześcioma półkami.

Czym się kierować przy wyborze liczby półek? Przede wszystkim tym jak duże i w jakiej ilości będą na nich umieszczane przedmioty. Oprócz tego istotne są również ich rozmiary.

W przypadku książek lub słoików najlepiej sprawdzą się regały 5 bądź 6-poziomowe, z kolei, jeśli chodzi o narzędzia lub inne elementy wyposażenia, warto postawić na nieszablonowe rozwiązanie w postaci regałów o mniejszej liczbie półek. Zmieszczą się na nich także większe przedmioty, a nawet całe kartony z przedmiotami.

Regały bezśrubowe i śrubowe

Elementy tradycyjnych regałów łączone są za pomocą specjalnych śrub. Istnieje jednak możliwość zakupu regałów bezśrubowych. Wówczas łączenie poszczególnych elementów następuje na wcisk. Ułatwia to nie tylko ich montaż, ale również demontaż.

Dzięki temu w każdej chwili można je dostosować do bieżących potrzeb nabywcy. Takie meble sprawdzą się wśród osób, które lubią częste zmiany w swoim najbliższym otoczeniu, a jednocześnie nie chcą spędzać zbyt dużo czasu na pracach montażowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *