Inteligentne stacje energetyczne

Dodano: 22.03.2018

Tak jak we wszystkich innych obszarach, tak i w energetyce zachodzą ciągle zmiany. Instalacje OZE, zmiana zachowań konsumentów, rosnące wymagania co do niezawodności działania sieci, a także coraz większe potrzeby zdalnego przekonfigurowania sieci to powody, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań. Pojawiają się więc systemy umożliwiające zarządzanie, monitorowanie i wręcz sterowanie stacjami energetycznymi średniego i niskiego napięcia.

Ostatnio rozpoczęto testowanie inteligentnych stacji energetycznych niskiego napięcia, a pierwsza z nich pojawiła się na Dolnym Śląsku. Wiele osób ciągle nie wie, co takiego interesującego jest w inteligentnych stacjach energetycznych, a to przecież chociażby fakt, że dzięki takim rozwiązaniom energetycy mogą zostać powiadomieni automatycznie o awarii zanim zadzwonią na numer alarmowy zdenerwowani klienci.

Pełna kontrola parametrów przeprowadzana jest za pośrednictwem łączy internetowych. To chyba jedna z zalet, która najbardziej przemawia do wyobraźni zwykłego użytkownika energii.

Aplikacja inteligentnej stacji energetycznej

Na rynku pojawiły się aplikacje, które  umożliwiają kompleksowy monitoring wszystkich parametrów stacji, a także umożliwiają zdalne sterowanie napędami odłączników SN. Dzięki aplikacji można także zdalnie regulować zaczepy na transformatorze oraz możliwa jest bieżąca wizualizacja stanu pracy rozłączników nN.

Sterowniki pozwalają na wizualizację i sterowanie całym zespołem wyłącznikowym. Dzięki nim otrzymuje się pomiary prądów, napięć i częstotliwości.

Bardzo łatwa staje się kontrola kierunku przepływu energii, kontrola dostępu do obiektów energetycznych oraz zdalna parametryzacja i wymiana oprogramowania przez serwer.

Wszystkie zebrane przez sterownik informacje udostępniane są na serwerze, a użytkownik ma możliwość dowiadywania się o pracy stacji, dzięki dedykowanej aplikacji. Właściciel może też otrzymać dostęp do zdalnego sterowania elementami.

Jeśli wystąpi alarm, to system automatycznie natychmiast powiadamia operatora o danym zdarzeniu. Natychmiast też uzyskuje się dostęp do danych z poprzednich okresów i można z łatwością odtworzyć inne zdarzenia, które wystąpiły na stacji.

Inteligentne rozdzielnice w stacjach energetycznych

Najnowsze modele rozdzielnic SN i nN posiadają pola rozdzielcze, w których zastosowano szeroką gamę aparatury zabezpieczeniowo-sterowniczej, umożliwiającej wprowadzenie rozdzielnicy do systemu zdalnego sterowania.

W rozdzielnicach stosuje się włączniki wysuwane, które umożliwiają przestawianie ich między pozycjami „praca” i „test” przy zamkniętych drzwiach pola. Z kolei niewielkie rozmiary pól pozwalają na oszczędność miejsca w pomieszczeniu rozdzielni.

Dodatkową zaletą nowych modeli rozdzielnic jest możliwość ich prostej rozbudowy o kolejne pola. Warto zapoznać się ze szczegółowym opisem urządzeń nowej generacji chociażby na stronie www.zpue.pl.

Jedno jest pewne, nowoczesne rozwiązania w energetyce wybiegają wręcz nieco do przodu i pozwalają sprostać obecnym wymaganiom, ale także istnieje spore pole manewru, tak aby można było zmierzyć się z wymaganiami nieodległej przyszłości.

Inteligentne systemy dają możliwość sprawnego przełączania, regulacji parametrów pracy i monitorowania stacji energetycznych. W sterownikach zastosowano środki bezpieczeństwa odpowiadające najwyższym standardom bezpieczeństwa teleinformatycznego, co powala na zastosowanie naprawdę odpowiedzialnych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *