Finanse firmy a kredyt firmowy – na co można go przeznaczyć?

Dodano: 31.05.2017

Pożyczanie pieniędzy w bankach stało się dzisiaj dość standardową praktyką nie tylko wśród osób prywatnych, ale także przedsiębiorców. Kredyty firmowe  są bardzo popularne zwłaszcza wśród małych, raczkujących dopiero firm, które mogą w ten sposób sfinansować bieżące wydatki i dalej się rozwijać. Jednak każdy kredyt to zobowiązanie, które może nas bardzo dużo kosztować, dlatego ważne by dobrze przemyśleć inwestycję, którą chcemy sfinansować kredyt firmowy – na co więc przeznaczyć owe pieniądze, by mieć możliwie największe szanse na pomnożenie swoich zysków i potencjalnie zwiększenie przychodów i możliwości firmy?

Kredyt firmowy – co musisz wiedzieć?

Najogólniej kredyty firmowe można podzielić na cztery grupy, będą to kredyty obrotowe, odnawialne, hipoteczne oraz  inwestycyjne (sprawdź kredyty firmowe na TotalMoney.pl). Pierwsze dwie grupy, to wsparcie finansowe, które  ma celu finansowanie bieżącej działalności firmy lub też zwiększenie środków na finansowanie dóbr materialnych i majątku obrotowego. Kredyty hipoteczne i inwestycyjne opiewają na zdecydowanie większe kwoty, są też zaciągane na dłuższy czas. Ich przeznaczenie to finansowanie nakładów inwestycyjnych lub zwiększenie majątku trwałego przedsiębiorstwa. Rozkładając te formy kredytowania na czynniki pierwsze, można powiedzieć że:

1. Kredyt obrotowy

To kredyty bankowe, które przeznaczone są na pomoc w finansowaniu działalności danego przedsiębiorstwa. Mogą pokryć koszty administracyjne, zakupu podstawowego wyposażenia biurowego a nawet koszty zatrudnienia personelu. Dzięki kredytowi obrotowemu, przedsiębiorstwo może zwiększyć swoją płynność finansową, a to bezpośrednio przełoży się na regulowanie bieżących zobowiązań (należności dłużników).

2. Kredyt odnawialny

To forma finansowania, która przypisana jest do rachunku bankowego. Są to pieniądze, które będą dostępne na koncie firmowym w przypadku, gdy skończą się fundusze własne. To bardzo ciekawe rozwiązanie, głównie dlatego, że zapewnia kredytobiorcy środki w krytycznej sytuacji – gdy zabraknie mu gotówki.

3. Kredyt hipoteczny

Tutaj sprawa jest dość oczywista – jest to kredyt, który ma pokryć koszty związane z poszerzeniem działalności gospodarczej, chociażby o nową siedzibę, magazyn czy halę produkcyjną. Są to kredyty opiewające  na duże kwoty z długim terminem kredytowania. Jednak dzięki rozszerzeniu naszej działalności możemy znacząco zwiększyć zyski.

4. Kredyt inwestycyjny

To kredyt, który przeznaczony jest na realizowanie przedsięwzięć przedsiębiorstwa. Jego celem jest  modernizacja, rozwój lub powiększenie majątku trwałego firmy. Może zostać przeznaczony na zakup dóbr niematerialnych (udziały w przedsiębiorstwach lub długoterminowe papiery wartościowe) a także dóbr prawnych – licencję, prawa autorskie  czy szeroko pojęte „know-how”.

Co więc powinniśmy wybrać?

Oczywiście wszystko uzależnione jest od sytuacji finansowej naszej firmy oraz jej największych potrzeb. Jeżeli szukamy wsparcia, które pomoże nam przetrwać gorsze okresy, najlepszy będzie kredyt odnawialny, chcąc zdobyć fundusze na rozruch działalności – zdecydujmy się na kredyt obrotowy. Jeżeli pragniecie zwiększyć obroty i poszerzyć działalność idealnie sprawdzi się kredyt hipoteczny lub inwestycyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *