Doradztwo HR – usługa, z której warto korzystać

Dodano: 21.05.2018

Dziś każda większa firma posiada własny Dział Human Resources, który kiedyś nazywał się po prostu Działem Kadr. Jednak to najczęściej nie on odpowiada za rekrutację nowych pracowników, bo to zadanie zwykle zleca się agencjom świadczącym usługi doradztwa personalnego. Czy jest to słuszne rozwiązanie?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, ale lista argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem jest naprawdę pokaźna. Wielu też zacznie zastanawiać się, po co więc tworzyć działy HR w firmach, skoro nabór nowych pracowników będzie zlecany na zewnątrz.

Działy te jednak muszą istnieć, chociażby po to, aby zająć się bieżącymi sprawami pracowniczymi, a także to one są odpowiedzialne za współpracę z agencjami HR. Jakie korzyści odnosi firma, zlecając procesy rekrutacyjne agencjom specjalizującym się w tej dziedzinie?

Ogromne możliwości agencji HR

Agencje specjalizujące się w poszukiwaniu pracowników i przeprowadzaniu procesów rekrutacyjnych dysponują znacznie większymi możliwościami w tym zakresie niż działy HR nawet największych firm. W ich bazach znajdują się dane wielu osób poszukujących pracy lub tych, którzy deklarują chęć zmiany pracodawcy, jeśli nadarzy się dobra oferta.

Osoby pracujące w agencjach HR to specjaliści wysokiej klasy, którzy potrafią z ogromnej liczby kandydatur wyłowić tę jedną osobę, która  spełni nawet najbardziej specyficzne wymagania przyszłego pracodawcy.

Czas cenią wszyscy

Ogromną przewagą agencji nad działami HR jest to, że są one w stanie przeprowadzić proces rekrutacyjny skutecznie w stosunkowo krótkim czasie.

Dzieje się to właśnie z uwagi na fakt, że agencja potrafi aktywnie szukać odpowiedniego kandydata, a dział HR jest w stanie zazwyczaj zamieścić tylko ogłoszenia na portalach internetowych. Tak przebiegający proces rekrutacji może trwać tygodniami, a nawet miesiącami, podczas gdy pracownik jest potrzebny od zaraz.

Zmniejszenie kosztów i odciążenie pracowników

Zlecenie rekrutacji nowych pracowników agencjom sprawia, że obecnie zatrudnione osoby nie muszą poświęcać czasu na szukanie kolejnych pracowników, a mogą skupić się na bieżącej działalności firmy. Oszczędza się w ten sposób ich czas, a co za tym idzie znacznie zmniejsza się koszty zatrudnienia pracowników.

Przyszły pracodawca, oprócz powyższych korzyści, może też być pewien, że zachowana zostanie pełna poufność. To jest szczególnie ważne w sytuacjach, gdy poszukuje się pracownika na stanowisko jeszcze ciągle obsadzone. Rekrutacja prowadzona przez własny dział HR, mogłaby w tym przypadku spowodować niepotrzebne napięcia.

Pracownicy zadaniowi lub sezonowi

Ogromne zalety agencji HR dostrzegają też ci, którzy poszukują pracowników na krótki czas lub chcą zatrudniać tak zwanych pracowników eventowych. Szukanie osób chętnych do pracy na dwa dni w tygodniu, w miesiącu lub nawet w ciągu roku to ogromny wysiłek dla firmy, która powinna zajmować się działalnością statutową.

Z tego właśnie względu agencja HR jest najlepszym rozwiązaniem. W praktyce wygląda to tak, że zgłasza się zapotrzebowanie, a agencja odpowiedzialna jest za skompletowanie zespołu na dany termin i w ściśle określonym celu.

Łatwo zrozumieć, że współpraca ze sprawdzoną agencją HR to wiele korzyści dla firmy.  HR-owcy tacy, jak ci, których wizytówką jest strona www.people.com.pl, to najlepsze rozwiązanie dla każdego pracodawcy.

Oprócz wymienionych korzyści, trzeba też zauważyć, że przedsiębiorstwa współpracujące na stałe z renomowanymi agencjami HR cieszą się o wiele większym prestiżem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *