Dom z miejscem na działalność gospodarczą – jak wybrać?

Dodano: 01.08.2018

Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym domu to kusząca perspektywa. Takie przedsięwzięcie ma swoje wady i zalety, jednak niezależnie od tego wymaga specjalnie dostosowanego domu. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania. Na co należy zwrócić uwagę przy planowaniu pomieszczeń – na te i inne pytania z tym związane staramy się odpowiedzieć w tekście.

Wady i zalety prowadzenia działalności w domu

Prowadzenie własnej działalności w domu to wymarzony model zarabiania pieniędzy. Do niewątpliwych zalet tego sposobu należy oszczędność czasu i środków związanych z dojazdami do firmy lub warsztatu. Dla wielu ludzi nie tylko w Polsce, stanie w porannych i popołudniowych korkach jest codziennym utrapieniem. Nie dość, że generuje koszty, to na dodatek wywołuje negatywne emocje, które odbijają się na naszym podejściu do obowiązków i stosunku do naszych współpracowników i klientów. Praca w domu daje także możliwość nawiązania bliższych więzi z rodziną, szczególnie z dziećmi. Możemy poświęcić im więcej czasu, obserwować jak się rozwijają, wspierać w pokonywaniu wszelkich trudności czy pomagać w edukacji. Jednak przeniesienie siedziby firmy do domu to nie tylko zalety. Brak rozdziału życia prywatnego i zawodowego nie służy komfortowi psychofizycznemu człowieka.

Firma w domu

Niezależnie jednak od plusów i minusów prowadzenia działalności w domu, do tego przedsięwzięcia trzeba się jednak przygotować. Podstawa do dostosowanie domu do specyfiki wykonywanej pracy. Oczywiście o wiele lepszym rozwiązaniem jest budowa nowego domu z myślą o przyszłej działalności gospodarczej. Wtedy jesteśmy w stanie przemyśleć wszystkie szczegóły i tak zaplanować układ domu, aby praca nie kolidowała z życiem prywatnym. Możemy wybrać gotowy projekt domu jednorodzinnego z oferty www.novio.pl lub zlecić jego zaprojektowanie według własnych wytycznych. Klucz do sukcesu to takie zaaranżowanie przestrzeni, aby strefa mieszkalna była wyraźnie oddzielona od strefy usługowo – produkcyjno – handlowej. Dom, w którym będzie prowadzona działalność, powinien zapewniać taki sam komfort mieszkańcom, jak i klientom. Ponadto trzeba pamiętać, że miejsce, gdzie będzie prowadzona działalność (w zależności od rodzaju), musi spełniać wymagania wynikające z przepisów przeciwpożarowych czy sanitarnych. W przypadku pewnych typów działalności istotnym elementem jest ekspozycja lokalu usługowego, najlepiej, kiedy będzie on dobrze widoczny z ulicy. Dogodnym rozwiązaniem będzie także oddzielne wejście i osobny parking dla klientów.

Dom do działalności gospodarczej

Właściwie każdy dom można przystosować do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak w wielu przypadkach, z uwagi na specyfikę świadczonych usług czy produkowanych rzeczy, taka realizacja będzie daleka ideału. Najlepiej dom do prowadzenia działalności zaprojektować od podstaw. W tym zakresie najlepiej sprawdzą się jednorodzinne domy parterowe, które ostatnio cieszą się dużą popularnością, nie tylko wśród osób mających w planach pracować w domu. Tego rodzaju domy dają przyszłym mieszkańcom ogromne możliwości dowolnego kształtowania przestrzeni. Nie dość, że każde pomieszczenie ma taką samą wysokość, to na dodatek wszystkie są umiejscowione na jednym poziomie. Ponadto, dom parterowy w stosunku do obiektów wielokondygnacyjnych, buduje się o wiele szybciej. I choć wymaga nieco większej działki, niż dom piętrowy, to warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, szczególnie w kontekście chęci prowadzenia działalności gospodarczej w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *