Darowizna dla współmałżonka – jak przekazać?

Dodano: 27.11.2017

Meandry prawa finansowego mogą przyprawić o ból głowy. Warto jednak solidnie wczytać się i poznać swoje prawa, zanim ktoś wykorzysta tę nieznajomość na naszą niekorzyść. Jak wygląda kwestia przekazywania darowizny swojemu współmałżonkowi?

Przykładowa historia

Pani Halina ma córkę, która będąc jeszcze panną odziedziczyła spadek po dziadkach. Była to działka i dom jednorodzinny. Następnie córka pani Haliny wyszła za mąż i zamieszkała w tym domu, remontując go wraz z mężem. Kobieta chciałaby, by jej mąż był współwłaścicielem domu. Planuje przekazać mu darowiznę. Działka i dom to wartość około 180 000 zł.

Odpowiedź eksperta

Przepis, który można w tym przypadku zastosować, to przepis mówiący o wspólności ustawowej. W ten sposób cały dom będzie mógł należeć także do męża, nie tylko jego część. Jako, że otrzymała go córka pani Haliny jeszcze przed wyjściem za mąż, jest on jej własnością prywatną. Celem działań prawnych będzie wpisanie męża w księgę wieczystą nieruchomości jako jej współwłaściciela, który również łoży na remont domu i mieszka w nim. Aby dokonać takiego spisu w księdze, należy zawrzeć odpowiednią umowę.

Jeśli małżonkowie podpisali przed ślubem intercyzę czyli umowę o rozdzielności majątku, notariusz doradzi właścicielce przekazanie połowy nieruchomości na męża (przesunięcie majątkowe do majątku wspólnego lub darowizna do majątku osobistego męża) w ramach darowizny.

Jeżeli małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską, tzw. intercyzę, w której wprowadzili rozdzielność majątkową, to – aby mąż stał się współwłaścicielem nieruchomości – notariusz przygotuje dla stron umowę darowizny połowy nieruchomości na męża. Będzie to tzw. przesunięcie majątkowe do majątku wspólnego małżonków albo darowizna do majątku osobistego męża. W Polsce jednak rzadko zdarza się, by małżeństwa posiadały rozdzielność majątkową. W tej sytuacji można zastosować inne wyjście – darowiznę z majątku osobistego żony do majątku wspólnego małżeństwa. Wraz z tą umową małżonkowie stają się współwłaścicielami niepodzielnego majątku,. Umowa ta wygasa jedynie w sytuacji separacji, rozwodu, śmierci lub dobrowolnego wprowadzenia rozdzielności. W tym przypadku żadne z małżonków nie może rozporządzać swoją częścią majątku, jeśli drugie nie wyraża zgody.

Jaki koszt?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że darowizna dla współmałżonka jest zwolniona od podatku. Małżonkowie poniosą koszt opłat sądowych, a także wynagrodzenia dla notariusza, podatku od tego wynagrodzenia i koszt wypisów aktu notarialnego. Wszystko to nie powinno przekroczyć kwoty 2000 złotych. Jeśli darowizna obejmuje połową nieruchomości, wszystkie te opłaty stają się niższe – sądowa maleje z 200 do 100 zł, maksymalna taksa notariusza z 1490 do 1130 (plus podatek 259,90 zamiast 342,70). To, jaką taksę notarialną pobierze notariusz, zależy od niego – można z nim negocjować. Taksa nie może jednak przekroczyć z góry określonej kwoty. Cała operacja nie jest więc bardzo kosztowna, zwłaszcza dzięki zwolnieniu tego typu darowizny od podatków.

Sprawdź więcej informacji na: kancelaria-wieczorek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *