Czym zajmuje się Data Protection Officer?

Dodano: 27.09.2017

Podany w tytule termin dla wielu czytelników brzmieć może obco – część z nich uznać wręcz może, że nigdy wcześniej się z nim nie spotkało. Jeżeli jednakże wyrażenie przetłumaczymy na polski, uzyskując „Specjalistę ds. Ochrony Danych”, niemal każdy i każda z nas przyzna, że złożenie to brzmi co najmniej znajomo.

Po odszyfrowaniu samego terminu, warto byłoby z bliska przyjrzeć się tej profesji i krok po kroku prześledzić czym zajmuje się osoba wykonujące tego typu pracę. Data Protection Officer, czyli Administrator Bezpieczeństwa Informacji zatrudniany jest najczęściej w dużych firmach oraz organizacjach, w których to dokładają oni wszelkich starań, bazując na zdobytym wykształceniu oraz doświadczeniu praktycznym, aby w pełni zabezpieczyć otrzymywane oraz przesyłane przez dany podmiot dane. Ochrona ma na celu przede wszystkim uniemożliwienie nieupoważnionym jednostkom oraz stron trzecim dostępu do informacji, które to mogą być poufne, zawierać szczegóły transakcji lub też – dane personalne pracowników, dostawców, czy też klientów. Ich bezprawne udostępnienie mogłoby doprowadzić do utraty znacznej części zysków jak też narażenia całościowego wizerunku firmy lub organizacji na szwank.

Mimo, iż o swoich działaniach ekspert taki informować powinien każdorazowo zarząd przedsiębiorstwa, w którym został on zatrudniony, oczekuje się od niego, aby w sytuacjach awaryjnych i krytycznych podejmował on decyzję w pełni samodzielnie, opierając się o rozporządzenia kodeksów obowiązujących w miejscu pracy oraz standardów unijnych regulujących dopuszczalne sposoby i zakres ochrony danych. Na barkach omawianego profesjonalisty spoczywa także opracowywanie oraz implementacja zaawansowanych standardów i procedur, które to mają uniemożliwić wykradzenie lub niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie kluczowych informacji biznesowych/organizacyjnych.

Z uwagi na wysoką wagę wykonywanych działań, od Data Protection Officera wymaga się, by wykazał się zaawansowaną wiedzą informatyczną, a także stale poszerzał swoje horyzonty zdobywając kolejne certyfikaty ukończenia kursów i licencje. Należy bowiem pamiętać, iż systemy cyfrowe stanowią infrastrukturę wysoce podatną na zmiany, czy to z uwagi na modernizację osprzętu czy też zastosowanie nowocześniejszych wersji oprogramowania. Pracujący w danej firmie lub organizacji ekspert powinien być nie tylko zaznajomiony z nowinkami ze swojego zakresu działalności, ale także wiedzieć jak zastosować je w praktyce, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo danych poufnych i wrażliwych, jednocześnie nie narażając pracodawcy na nadmierne koszty. Do zadań specjalisty ds. ochrony danych należy także regularne monitorowanie oraz nadzorowanie działań zorientowanych na zapewnienie optymalnego poziomu zabezpieczenia otrzymywanych oraz wysyłanych danych. Praca ta nie należy do najłatwiejszych, jednakże wiąże się z ogromnym prestiżem w szeregach firmy, jako że to właśnie od Data Protection Officera zależy jakość komunikacji z dostawcami, podwykonawcami oraz klientami (tak potencjalnymi jak i obecnymi).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *