Czym jest umowa prawno-autorska?

Dodano: 18.09.2013

Każdy autor, który chciałby przekazać, udostępniać lub tworzyć nowe dzieła powinien zabezpieczyć się i podpisać umowę prawno-autorską. O czym pamiętać, aby nie zadziałać na swoją niekorzyść? Jakie informacje są najważniejsze?

Podstawą każdej rzetelnej współpracy jest umieszczenie wszystkich wskazań obu stron, których potwierdzeniem będą podpisy. Po pierwsze należy pamiętać o wskazaniu dat i terminów oddania utworów. Oprócz tego ważne jest określenie sposobu dysponowania dziełem, na przykład na użytek prywatny, na potrzeby konferencji, kampanii promocyjnej.

Trzeba pamiętać, żeby w umowie omówić konkretny cel i powód skorzystania z prac wybranego twórcy, bowiem wszystkie przekroczenia ustaleń są odpowiednio karane. Poza kwestiami dostępności bezwzględnie trzeba określić formę oraz wysokość wynagrodzenia. Zazwyczaj jest to jedna suma za całość lub dzienne opłaty za korzystanie.

Aby mieć pewność, że umowa prawno-autorska jest korzystna dla obu stron warto skorzystać z pomocy notariusza lub prawnika. Zwykle luki lub brak wiadomości może stanowić podstawę do nadużyć.

red. Justyna Błahut
bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *