Czy prawa autorskie są chronione w Internecie?

Dodano: 06.09.2013

W Internecie odnajdziemy różnorodne informacje na interesujące nas tematy. Czy możemy je tak do woli kopiować? Jak chronione są prawa twórcy w mobilnym świecie?

Złamanie praw autorskich to przestępstwo bez względu na to, jaka drogą osoba nieupoważniona udostępniła dane z chronionego źródła. Niestety przekroczenia tego rodzaju w sieci są częstym zjawiskiem. Przestępcy uważają, że skoro takie działania to codzienność, powinny być one dozwolone. Niestety nie są.

Kopiujemy wszyscy i wszystko. Młodzież szuka rozwiązanych zadań domowych, studenci danych do prac dyplomowych, czasem słyszymy także o przekroczeniu praw twórcy przez znane osoby świata biznesu.

Ponieważ oryginalność artykułów upublicznianych w Internecie jest ważna, niejednokrotnie mówimy o krokach redaktorów mających na celu ochronę ich intelektualnej wartości. To, że coś jest dostępne nie znaczy, że może być wykorzystywane przez każdego dla własnych korzyści.

Pamiętajmy, nie każda aktywność w sieci jest dozwolona. Za naruszanie praw autorskich twórcy grozi odpowiedzialność cywilna. Ofiara przestępstwa może żądać zadośćuczynienia pieniężnego oraz likwidacji przyczyn nielegalnego wykorzystania jej oryginalnych patentów.

Ewelina Uroda
bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *