Coworking w polskim wydaniu

Dodano: 15.01.2018

Obecnie na terenie naszego kraju możemy spotkać już 145 biur, w których wynajmowana jest przestrzeń dla osób i firm zainteresowanych coworkingiem. Nowoczesne przestrzenie biurowe to przy tym coś więcej niż tylko dostęp do biurka, korzystając z nich można więc liczyć również na salę konferencyjną oraz łącze Internetowe lub na urządzenia wielofunkcyjne, drukarki biurowe. Coraz częściej trafiają tu freelancerzy oraz osoby realizujące projekty start-upowe i trudno się temu dziwić, skoro mamy do czynienia zarówno z niskimi kosztami wynajmu, jak i z możliwością spotkania z innymi ludźmi pracującymi tak, jak my. O ogromnym rozwoju coworkingu możemy mówić zwłaszcza analizując ostatnie dwa lata, na uwagę zasługuje zaś to, że tendencja ta jest dostrzegana na całym świecie, co najlepiej świadczy o jej ogromnej skali. Obecnie w naszym kraju możemy skorzystać z oferty jednego ze 1445 biur coworkingowych, a więc takich, które miejsca pracy wynajmują na godziny.

Za ich największe skupisko można uznać Warszawę, nie zaskakuje więc i to, że jest ich najwięcej również w województwie mazowieckim. Kolejne miejsca zajmowane są przez województwo wielkopolskie i małopolskie, coworking jest też popularny w województwie pomorskim. Okazuje się przy tym, że choć biura coworkingowe są przede wszystkim domeną największych miast, można je spotkać również w Pile, Częstochowie, czy Radomiu, a więc w nieco mniejszych ośrodkach. I choć możemy mówić o ich dynamicznym rozwoju, nie można zapominać o tym, że nadal nie jest on olśniewający w porównaniu z tym, co można spotkać na zachodzie Europy.

Przykładem może być choćby Berlin – miasto, w którym istnieje niemal dwieście biur tego typu. Nie jest jednak powiedziane, że w najbliższym czasie nie będziemy świadkami kolejnych zmian, analiza danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny potwierdza bowiem, że systematycznie rośnie liczba osób, które doceniają korzyści pracy na własny rachunek. Co ciekawe, obecnie możemy mówić o nich jako o nawet jednej piątej wszystkich osób aktywnych zawodowo. Oczywiście, trudno jest odpowiedzieć na pytanie o to, ile z nich może korzystać jedynie z przestrzeni tego rodzaju, wiele zależy bowiem od charakteru wykonywanej pracy. Nie da się jednak ukryć, że wśród freelancerów w jednym biurze pojawia się od kilkunastu do kilkudziesięciu osób miesięcznie, jeszcze więcej jest zaś zainteresowanych tak zwanym wirtualnym adresem.

Prowadzisz biuro? Dowiedz się jaki papier do urządzeń biurowych wybrać. Wejdź na stronę www.franklab.pl i przeczytaj cenne porady ekspertów.

Biura coworkingowe zasługują na uwagę również dlatego, że są dziś nowoczesnymi przestrzeniami biurowymi. W zależności od naszych potrzeb nie musimy zresztą ograniczać się do wynajmowania w nich biurka, do dyspozycji klientów oddawane są bowiem także całe mikrobiura. Zachęcające są nie tylko warunki, ale i koszty wynajmu, za wynajęcie biurka często płaci się bowiem nie więcej niż 3 złote, ciekawym rozwiązaniem są przy tym pakiety abonamentowe, te bowiem rozpoczynają się już od 350 złotych. Opłata niesie za sobą szereg korzyści, możemy bowiem mówić nie tylko o korzystaniu z biurka przez określoną liczbę godzin, ale również o dostępie do Internetu, sali konferencyjnej i serwisu kawowego. Okazuje się przy tym, że dla wielu małych przedsiębiorców coworking jest wyłącznie rozwiązaniem przejściowym, nie mija bowiem wiele czasu, a budują oni naprawdę spektakularne biznesy. Oczywiście, biura coworkingowe, które chcą utrzymać się na rynku, są zobligowane do podążania za trendami. Nie dziwi więc to, że atmosfera kreatywności, jaka w nich panuje jest osiągana dziś nie tylko przez oryginalna aranżację, ale nawet przez elementy takie, jak kolorystyka. W coraz większej grupie biur mamy też do czynienia z tak zwanymi strefami relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *