Atak DDoS zagrożeniem dla Twojej firmy

Dodano: 14.08.2015

Utrata zaufania klientów, przeciążenie serwerów, straty finansowe – to tylko niektóre z problemów jakie może spowodować atak DDoS w Twojej firmie. Dlaczego ochrona przed tego typu zagrożeniami jest tak ważna i czemu ataki cyberprzestępców są takie groźne?

Szacuje się, że ataki typu Distributed Denial of Service (DDoS) to jedne z najczęściej spotykanych cyberprzestępstw w sieci. Liczby te z roku na rok cały czas rosną a problem zapobiegania atakom staje się jednym z najważniejszych tematów poruszanych w tematyce bezpieczeństwa w internecie.   Straty spowodowane atakiem wywołać mogą poważny kryzys w przedsiębiorstwie i zależą od kliku czynników, takich jak: segment działalności, wielkość firmy, konkurencja czy popularność.

Do najbardziej narażonych branż na ataki DDoS zaliczyć możemy: bankowość, służbę zdrowia, rynek e-commerce czy administrację publiczną. Jak wskazują wyniki 17. Światowego Badania Bezpieczeństwa przeprowadzone przez firmę doradczą EY, firmy nie są w stanie określić ile czasu zajmuje im reakcja na naruszenie bezpieczeństwa informacji. Zaledwie 12 proc. badanych stwierdziło, że jest w stanie zareagować na atak w ciągu 10 minut. Brak planu awaryjnego to jedno z pierwszych poważnych zaniedbań w naszym przedsiębiorstwie.

Jeden atak – wiele problemów

Według światowego giganta technologicznego firmy Microsoft jest mało prawdopodobne, że klient wróci na naszą stronę internetową, jeżeli jest ona wolniejsza od konkurencji zaledwie o 250 milisekund. Dla porównania średni czas mrugnięcia okiem wynosi od 300 do 400 milisekund.  Zapytacie co ma ta ciekawostka do ataku DDoS? Otóż jednym z najczęstszych objawów spowodowanych atakiem DDoS jest przeciążenie łączy dostępowych i serwerów co prowadzi do spowolnienia lub całkowitego unieruchomienia naszej strony internetowej. A wtedy następuje już efekt domina.

Postawmy się w roli klienta sklepu internetowego, który jest atakowany. Chcemy skorzystać ze strony internetowej, ale okazuje się, że jest ona zamknięta, a my co najgorsze nie jesteśmy na to przygotowani. Zasadne staje się od razu pytanie jakie bezpieczeństwo transakcji może zagwarantować Ci ktoś, kto nie potrafi zadbać o własne podwórko? Bardzo prawdopodobnym jest, że w takim przypadku szybko wpiszemy w adres wyszukiwarki portal konkurencji.

Utrata zaufania

Co gorsze nie dość, że nie pozyskujemy nowych klientów to jeszcze tracimy zaufanie obecnych. W końcu kto będzie chciał np. trzymać pieniądze w banku, który nie potrafi obronić się przed atakiem? Klient, który udowodni, że poniósł szkody wobec ataku przez niedostępność usług online może domagać się zadośćuczynienia finansowego. A to prowadzi do naszych kolejnych problemów.

Kłopoty finansowe

Ten punkt w największym stopniu dotyczy branży e-commerce. Każda minuta, w której klienci nie mogą dostać się na naszą stronę generuje straty, a czas przywrócenia działania e-sklepu może zająć nawet kilka godzin czasu. Według raportu Kaspersky Lab ”Global IT Security Risks Survey 2014—Distributed Denial of Service (DDoS) Attacks” średnia wysokość strat po ataku DDoS może sięgać od 52 000 dolarów dla małych i średnich przedsiębiorstw do nawet 444 000 dol. dla większych firm.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przeprowadzanie ataków DDoS nie stanowi dzisiaj żadnego problemu. Może to zrobić konkurencja,  czy sąsiad, które bawi się w programistę. Aby zabezpieczyć się przed wyżej wymienionymi kłopotami warto zainwestować w skuteczną ochronę. Jedną z opcji jest możliwość skorzystania z narzędzia skutecznie blokującego ataki zarówno na poziomie sieciowym jak i aplikacyjnym np. Grey Wizard. Oprócz skutecznej ochrony przed atakami, dostajemy także zabezpieczenie aplikacji internetowych, które mogą powodować wyciek wrażliwych i poufnych danych.  Ponadto mamy zapewnione bieżące monitorowanie nowych zagrożeń, prowadzenie dokładnych statystyk i kontrolowanie nienaturalnych zachowań, dzięki czemu możemy spać spokojnie i żadne ataki nie będą nam straszne.

Więcej szczegółów na stronie: https://greywizard.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *